Sport

Score board

by
May 31, 2016

NETBALL

SHEPPARTON NETBALL ASSOCIATION

Results, May 28

SENIORS

Open: Shepp Phoenix 31 d WNC Teal 28, CND (1) 74 d Numurkah 13, Shepp South (1) Blue 44 d Moor Cats White (1) 17.

17/Under (1): GVGS (1) 56 d Shepp Swans White 28, Shepp United Blue 62 d Shepp Swans Red 43.

17/Under (2): Moor Cats Blue (2) 43 d Shepp South (2) 15, Tatura (2) 40 d WNC Silver 34, WNC Green 40 d GVGS (2) 33, Tatura (1) 36 d CND (2) 29.

15/Under (1): Shepp United Red 55 d Moor Cats Blue (3) 15, GVGS (3) 39 d Shepp Swans Pink 26, Shepp Bears (1) 29 d CND (3) 24.

15/Under (2): CND (5) 39 d CND (4) 19, GVGS (4) 42 d WNC Red 26, Tatura (4) 32 d CND (6) 23.

15/Under (3): WNC Yellow 38 d CND (9) 21, GVGS (5) 28 d WNC Rubies 20, WNC Blue 61 d McGuire College (1) 1, Tatura (5) 17 d CND (8) 13, CND (7) 42 d WNC Orange 19.

13/Under (1): WNC Gold 32 d GVGS (6) 26, CND (11) 43 d CND (10) 35, Tatura (6) 25 d Moor Cats Blue (5) 21.

13/Under (2): CND (14) 30 d WNC Purple 22, Shepp South (3) Gold 39 d GVGS (7) 1, Tatura (7) 34 d Moor Cats White (6) 16, CND (12) 26 d CND (25) 25.

13/Under (3): McGuire College (2) 20 d CND (15) 14, Shepp South (4) 20 d WNC Pink 14.

PRIMARY

13/Under (1P): Bourchier St Vixens 34 d St Mel’s Rubies 7, Kialla West 11 d Grahamvale Diamonds 6, St Brendan’s Lightning 23 d Tatura 3, Guthrie Blue 14 d Orrvale Storm 12.

13/Under (2P): St Luke’s (1) 15 d Kialla West (2) 6, Orrvale Heat 13 d Numurkah Lightning 9, GVGS (8) 35 d Gowrie St (4) 3, Moor Cats (8) 20 d St Mel’s Saphire 4, Guthrie St Red 8 d Moor Cats Pink 5.

11/Under (1): St Brendan’s Thunder 25 d Kialla West (3) 6, Grahamvale Opals 9 d Moor Cats (9) Blue 0, St Luke’s (2) 16 d Bourchier St Phoenix 8, St George’s Rd (1) 13 d Tatura (2) 10.

11/Under (2): Orrvale Lightning 18 d Moor Cats (10) Purple 2, GVGS (9) 12 d Moor Cats (11) White 4, Gowrie St (1) 11 d Guthrie St Purple 6, Bourchier St Rebels 18 d St Mel’s Garnets 0, Guthrie St Green 11 d St Brendan’s Rockets 9.

11/Under (3): St Brendan’s Magic 10 d Bourchier St Thunderbirds 3, Guthrie St Yellow 12 d Grahamvale Ruby 6, St Brendan’s Blazers 4 drew Grahamvale Saphires 4, St Luke’s (3) 4 d Kialla West (4) 3.

11/Under (4): Guthrie St White 4 d Gowrie St (2) 3, St Mel’s Emeralds 6 d Moor Cats (12) Pink 1, Shepp East (2) 12 d Numurkah Tornadoes 8.

9/Under Go (1): Guthrie St Pink 8 d Orrvale Shine 2, Kialla West (4) 7 drew Grahamvale Crystals 7, Bourchier St Diamonds 8 d St Brendan’s Swift 5.

9/Under Go (2): Orrvale Suns 17 d Bourchier St Flamez 0, Grahamvale Emeralds 14 d St George’s Rd (2) 0, Shepp East (1) 2 drew St Luke’s PS 2.

9/Under Set: Gowrie St (3) 6 d St Mel’s Diamonds 1, St Brendan’s Vixens 12 d Moor Cats (13) Blue 5, St Luke’s (5) 3 d Orrvale Thunder 1.

SOCCER

GNE

MEN (1)

Shepp United 1 lt Shepp South 2

Shepparton 2 d Tatura 1

MEN (2)

Shepp United 1 drew Shepp South 1

Shepparton 2 d Tatura 1

WOMEN

Shepp United 2 d Shepp South 1

Kyabram Phoenix 22 d Benalla Rovers 0

BOYS UNDER-17

Shepp United 4 d Shepp South 2

BOYS UNDER-14

Shepparton 11 d Tatura 3

Shepp United 1 d Shepp South 0

GOALS, Shepp United: R. Ford.

MIXED UNDER-12

Tatura 8 d Shepparton 1

Shepp United 0 lt Shepp South 1

LADDERS

Division One Men

!P!W!D!L!F!A!GD!Pts!

SHEPPARTON!2!2!0!0!5!3!2!6!

SHEPP STH!1!1!0!0!2!1!1!3!

SHEPP UTD!2!0!1!1!1!2!-1!1!

TATURA!2!0!1!1!1!2!-1!1!

Ky Phoenix!1!0!0!1!2!3!-1!-6!

Division Two Men

!P!W!D!L!F!A!GD!Pts!

SHEPP UTD!2!1!1!0!3!2!1!4!

KY PHOENIX!1!1!0!0!2!0!2!3!

SHEPPARTON!2!1!0!1!2!3!-1!3!

SHEPP STH!1!0!1!0!1!1!0!1!

TATURA!2!0!0!2!2!4!-2!0!

Open Women

!P!W!D!L!F!A!GD!Pts!

SHEPP UTD!2!2!0!0!15!2!13!6!

SHEPP STH!2!1!0!1!18!3!15!3!

KY PHOENIX!2!1!0!1!23!13!10!3!

BEN ROVERS!2!0!0!2!1!39!-38!0!

Under-17 Boys

!P!W!D!L!F!A!GD!Pts!SHEPP UTD!2!2!0!0!11!5!6!6!

KY PHOENIX!0!0!0!0!0!0!0!0!

SHEPP STH!1!0!0!1!2!4!-2!0!

TATURA!1!0!0!1!3!7!-4!0!

Under-14 Boys

!P!W!D!L!F!A!GD!Pts!SHEPP UTD!2!2!0!0!5!0!5!6!

SHEPP STH!2!1!0!1!26!1!25!3!

SHEPPARTON!1!1!0!0!11!3!8!3!

TATURA!2!0!0!2!3!15!-12!0!

Ben Rovers!1!0!0!1!0!26!-26!0!

Under-12 Mixed

!P!W!D!L!F!A!GD!Pts!SHEPP STH!2!2!0!0!22!0!22!6!

TATURA!2!2!0!0!14!4!10!6!

SHEPP UTD!2!0!0!2!3!7!-4!0!

SHEPPARTON!1!0!0!1!1!8!-7!0!

Ben Rovers!1!0!0!1!0!21!-21!0!

Next week

Men (1): Shepp South v Shepparton, Kyabram Phoenix v Tatura.

Men (2): Shepp South v Shepparton, Kyabram Phoenix v Tatura.

Women: Benalla Rovers v Shepp United, Shepp South, Kyabram Phoenix bye.

Boys Under-17: Kyabram Phoenix v Tatura, Shepp South, Shepp United bye.

Boys Under-14: Benalla Rovers v Shepp United, Tatura v Benalla Rovers, Tatura bye.

Mixed Under-12: Shepp South v Shepparton, Benalla v Shepp United, Tatura bye.

TENNIS

SDTA

WINTER

Results round four, May 28

A1: Numurkah 4-33 d Shepparton Lawn (1) 2-15, McEwen Reserve 5-33 d Shepparton Lawn (2) 1-19.

A2: McEwen Reserve ( 3) 4-25 d McEwen Reserve (2) 2-21, McEwen Reserve (1) 5-32 d Bunbartha 1-19, Kialla Park 3-28 d St Brendan’s 3-21.

Ladders

A1: Numurkah 16, McEwen Reserve 8, Shepparton Lawn (2) 4, Shepparton Lawn (1) 0.

A2: McEwen Reserve (1) 16, McEwen Reserve (2) 12, McEwen Reserve (3) 8, Kialla Park 4, St Brendan’s 4, Bunbartha 4.

TUESDAY

Results semi finals, May 24

A-grade: Nathalia 3-28 (7-5) d Shepparton Lawn 3-28, Central Park 4-33 d Kialla Park 2-19.

A1: St Brendan’s 6-36 d Harston 0-6, Shepparton Lawn 4-28 d Byrneside Gold 2-20.

A2: Tatura Lawn 5-35 d St Andrew’s 1-15, Kialla Park 3-29 d St Brendan’s 3-28.

Preliminary final draw, May 31

A-grade: Shepparton Lawn v Central Park: at McEwen Reserve 3&4.

A1: Harston v Shepparton Lawn: at McEwen Reserve 1&2.

A2: St Andrew’s v Kialla Park: at McEwen Reserve 7&8.

By
More in News
Login Sign Up

Dummy text